Charakterystyka i zastosowanie szkła ornamentowego
- Szczegóły
Szkło ornamentowe to unikatowy materiał dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie. Jego oryginalność polega na połączeniu dwóch, pozornie wykluczających się, właściwości – wysokiej przepuszczalności światła przy jednoczesnym rozmyciu obrazu. Nic zatem dziwnego, że szło ornamentowe, stało się popularnym materiałem dekoracyjnym i jest powszechnie wykorzystywane przez projektantów i architektów na całym świecie.
Szkło ornamentowe – po co je stosować?
Podstawowym zadaniem szkła ornamentowego jest doświetlenie pomieszczenia przy jednoczesnym zachowaniu prywatności osób, które w nim przebywają. Ten rodzaj szkła znajduje zastosowanie we wszystkich aranżacjach wymagających zachowania prywatności użytkowników. Z tego względu szkło ornamentowe jest wykorzystywane do produkcji:
-
Szyb okiennych
-
Przeszkleń w biurach
-
Szklanych ścianek działowych
-
Drzwi przesuwnych
-
Drzwi łazienkowych
-
Parawanów nawannowych
Oprócz tego szkło ornamentowe może być wykorzystywane do wytwórstwa elementów dekoracyjnych w meblach, witraży i pomniejszych akcesoriów dekoracyjnych.
Szkło ornamentowe w stolarce okiennej
W produkcji stolarki okiennej najczęściej wykorzystuje się szkło ornamentowe laminowane złożone z dwóch tafli szkła złączonych folią z tworzywa sztucznego. Stosując taką metodę, można uzyskać pożądane efekty kolorystyczne i dowolnie łączyć składniki, np. taflę szkła matowego i barwionego lub tafle z nadrukowanym wzorem.
Produkcja szkła ornamentowego
Szkło rozmazujące produkowane jest metodą ciągłego walcowania. Ornament powstaje poprzez wytłaczanie specjalnego wzoru przez jeden walec, który porusza się po całej tafli. Druga strona tafli ma zmniejszoną przezierność szyby i jest nieregularnie gładka, dzięki czemu szkło jest w całości nieprzezroczyste i zapewnia pełną prywatność użytkowników przebywających w danym pomieszczeniu.
Delikatne wzory ornamentowe świetnie współgrają z niemal każdą aranżacją. Dobrze dobrane mogą harmonijnie łączyć się z drewnianymi i stalowymi elementami. Nie zapominajmy, że szkło jest materiałem uniwersalnym, które świetnie komponuje się ze wszystkimi materiałami budowlanymi.