Co to znaczy, że lustro jest fazowane?
- Szczegóły
Lustra w domach zazwyczaj spotyka się w łazienkach, garderobach i przedpokojach, gdzie stanowią funkcjonalny dodatek. Ale można je także wykorzystywać w innych pomieszczeniach jako element dekoracyjny, nadający wyjątkowego charakteru lub optycznie powiększający powierzchnię. Lustra różnią się między sobą kolorem tafli, wielkością, przeznaczeniem i sposobem wykończenia. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się modele fazowane. Jakie są ich cechy charakterystyczne?
Na czym polega fazowanie lustra?
Fazowane lustra wykorzystywane są najczęściej wówczas, gdy lustro przeznaczone jest do montowania bezpośrednio do ściany. Dlaczego? Proces fazowania polega na dokładnym, ozdobnym zeszlifowaniu krawędzi lustra do określonej szerokości, przy czym szlif przeprowadzany jest pod innym kątem niż prosty. Dzięki takiemu działaniu krawędzie boczne są skośne, cieńsze i dzięki temu nie wyróżniają się na tle ściany. Dodatkowo fazowane lustra uzyskują wizualnie ciekawe efekty oraz dekoracyjne, a powierzchnia ulega specyficznemu załamaniu pod różnymi kątami. Technika ta zwiększa bezpieczeństwo użytkowania wyrobów szklanych i eliminuje nierówności. Proces może być zastosowany właściwie we wszystkich rodzajach i grubościach szkła, a dostęp do profesjonalnych narzędzi i wykorzystanie różnych metod pracy, pozwalają wykonać fazowanie na wiele sposobów.
Zalety fazowania luster
Dzięki fazowaniu lustra idealnie komponują się z wieloma aranżacjami. Zastosowanie specyficznego wykończenia krawędzi daje efekt załamania zarówno powierzchni, jak i światła. Ponadto na jednym lustrze zastosować można fazowanie brzegów pod różnymi kątami – tafle w tej odsłonie przykuwają uwagę precyzyjnie wygładzonymi ściankami. Taki oryginalny produkt jest niewątpliwie atrakcją przestronnego salonu lub nowoczesnej sypialni. Dodatkowym atutem fazowanych luster jest fakt, że wykończenie brzegów można dopasować do posiadanych już elementów wyposażenia. Stąd łatwość w dostosowaniu takich luster do każdego stylu aranżacyjnego – fazowane brzegi skomponują się zarówno z wnętrzem nowoczesnym, jak i klasycznym. Warto także wykorzystać ich potencjał w optycznym powiększeniu wnętrza i dodatkowo zaakcentować zjawisko załamującego się światła.