Czy ścianki szklane w biurze zapewniają izolację akustyczną?
- Szczegóły
Cisza. Bardzo często, a szczególnie w dzisiejszym szalonym tempie życia, potrzebujemy ciszy. Nawet to słowo wybrzmiewa w naszych głowach spokojem, opanowaniem, koncentracją, brakiem niepokoju. Cisza jest nam potrzebna w bardzo różnych momentach życia.
Podczas odpoczynku, relaksu, snu, ale i podczas pracy. Kiedy musimy się skoncentrować, także potrzebujemy właśnie ciszy i spokoju, chociażby przez krótką chwilę. Jak jednak uzyskać takie warunki podczas pędu dnia codziennego albo – co szczególne istotne – w miejscu wykonywania swoich obowiązków zawodowych? Bardzo często stosowaną metodą w biurach jest oddzielenie do siebie różnych miejsc za pomocą ścianek ze szkła. Jednak czy takie ścianki zapewniają odpowiednią izolację akustyczną? Zajmijmy się przez chwilę właśnie tym tematem.
Dlaczego ścianki ze szkła?
Nawiązując do tego, co zaznaczyliśmy przed chwilą, ktoś może zacząć się zastanawiać, dlaczego stosować szkło jako materiał na ścianki działowe, skoro są materiały, które lepiej się do tego nadają i przy tym są lepszymi izolatorami akustycznymi. Odpowiedź kryje się w samych cechach, jakie posiada właśnie szkło. Przede wszystkim, jest to materiał bardzo uniwersalny, który świetnie komponuje się z innymi stosowanymi we wnętrzach materiałami. Można łączyć je z metalem, drewnem, kamieniem i zawsze wygląda stylowo, nowocześnie, po prostu dobrze, a biurowce mają właśnie tak wyglądać. Poza tym, szkło powiększa optycznie przestrzenie, w których przebywamy. Na dłuższą metę nie lubimy być zamknięci w ciasnych pomieszczeniach. Szkło poprawia także komunikację w biurze i powoduje, że wszystko mamy w zasięgu wzroku. I chyba najważniejsza cecha szkła. To ono pozwala na dostęp naturalnego światła, nawet jeśli jest go niewiele. Szklane przestrzenie są zawsze jaśniejsze i nie panuje w nich półmrok. To sprzyja lepszemu samopoczuciu i zdrowiu osób, które w nich przebywają, a przecież w pracy spędzamy minimalnie kilka godzin dziennie. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze aspekt praktyczności wpływający na to, że stosuje się ścianki ze szkła. Jak to rozumieć? Ścianki takie można postawić, gdzie nam to tylko odpowiada i to właściwie w każdym pomieszczeniu, do tego w nowo stawianych biurowcach można to zrobić już po zakończeniu prac budowlanych. Poza tym, to idealne rozwiązanie w wynajmowanych przestrzeniach biurowych.
Znamy zatem plusy zastosowania szklanych ścianek w biurach. Jednak jak to jest z ich izolacja akustyczną?
Izolacja akustyczna ścianek ze szkła
Wspomnieliśmy, że znamy materiały, które są bardziej szczelne akustycznie niż szkło. Chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Zresztą szkło samo w sobie charakteryzuje się dość niską izolacyjnością akustyczną. Drzwi ze szkła czy szklana ścianka nie zapewniają całkowitej izolacji od hałasu, który dochodzi z zewnątrz. Jednak, jak mówi znane powiedzenie: “potrzeba matką wynalazków”. Zatem i szkło, a raczej ścianki szklane, zaczęto tworzyć w taki sposób, aby zyskały one dobra izolację akustyczną.
Wymyślono nawet kilka sposobów na poprawę właściwości akustycznych szkła. Jednym z takich sposobów jest wykorzystanie techniki szkła klejonego. Pomiędzy szkłem znajduje się żywica, która cechuje się lepszą dźwiękochłonnością niż stosowana powszechnie folia PVB lub EVA. Na dźwiękoszczelność wpływ ma także sama ilość poszczególnych warstw. W przypadku szkła laminowanego, stosowanym rozwiązaniem są specjalne, akustyczne tafle szklane, w których wykorzystano odpowiedni rodzaj dźwiękochłonnej folii poliwinylobutyralowej.
Jednak efekt zwiększenia dźwiękochłonności można uzyskać na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest użycie przynajmniej jednej tafli szkła o dużym ciężarze powierzchniowym. Wynika to z faktu, że im większa jest sumaryczna grubość szkła, tym lepsza staje się jego izolacja akustyczna. Inna metoda to zastosowanie folii lub kilku folii o dużej sprężystości, co także odpowiada za dźwiękochłonność. Ważne jest także samo zróżnicowanie grubości szkła. Okazuje się, że efekt poprawiający tłumienie można uzyskać wtedy, kiedy obie tafle szkła różnią się od siebie grubością o przynajmniej 50%. Poprawa tłumienia zwiększa się wtedy o 2 - 5dB. Ponadto, jest to jedna z najtańszych metod poprawy właściwości akustycznych ścianek ze szkła.
Zatem stosując najnowsze rozwiązania połączone z metodami znanymi już od dawna, można osiągać izolacyjność akustyczną szklanych ścianek nawet na poziomie 50dB i wyżej.